BARO BAŞKANI AV.BAYRAM ALİ BULUT'NUN 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ KONUŞMA METNİ
Tarih: 4.04.2014 23:00:00| Okunma Sayısı: 4713

  

                                      BASIN AÇIKLAMASI

 

TÜM MESLEKTAŞLARIMIN 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜNÜ KUTLARIM.

 

AVUKATLAR,ADALETİ YERİNE GETİRME FAALİYETİ OLAN İDDİA,SAVUNMA  VE KARAR ÜÇLÜ YAPISI ÜZERİNE KURULMUŞ BULUNAN YARGI FAALİYETİNDE ,YARGININ KURUCU UNSURLARINDAN OLAN BAĞIMSIZ SAVUNMAYI TEMSİL EDER.DEVLETİN TEMELİ ADALET,ADALETİN TEMELİ SAVUNMADIR.SAVUNMANIN OLMADIĞI YA DA BAĞIMSIZ OLMADIĞI BİR YERDE GERÇEK ANLAMDA ADALETTEN SÖZ EDEBİLMEK MÜMKÜN DEĞİLDİR.

 

KUTSAL OLAN SAVUNMA HAKKININ TEMSİLCİLERİ OLAN AVUKATLARIN,DİĞER YARGILAMA MAKAMLARI KARŞISINDA OLMASI GEREKEN GERÇEK EŞDEĞER KONUMUNA KAVUŞTURULMASI VE TOPLUMA YANSITILMASI,YARGININ GÜCÜNÜ VE GÜVENİNİ ARTIRACAKTIR.

 

ÜLKEMİZDE HUKUK FAKÜLTESİ SAYISININ OLAĞANÜSTÜ ŞEKİLDE ARTMASI VE MEZUN OLANLARIN HİÇBİR SINAVA TABİ OLMAKSIZIN AVUKATLIK MESLEĞİNİ YAPIYOR OLMASI,SAVUNMA MESLEĞİNİN GELECEĞİ AÇISINDAN EN BÜYÜK TEHLİKELERDEN BİRİDİR.BAROLAR BİRLİĞİ TARAFINDAN UYGULANACAK STAJA KABUL VE MESLEĞE KABUL ÖLÇME DEĞERLENDİRMELERİNİN BU SORUNA BİR MİKTAR DA OLSA ÇARE OLMASINI DİLİYORUZ.

 

AVUKATLIK KİMLİĞİNİN RESMİ KİMLİK HÜKMÜNDE OLMASINA RAĞMEN, BAZI KURUM VE KURULUŞLAR TARAFINDAN HÜKÜMSÜZ SAYILMASI,MESLEĞİMİZE SAYGININ HİÇE SAYILMASIDIR.

 

CMK ÜCRETLERİNİN AVUKATLIK ASGARİ ÜCRET TARİFESİNE EŞİTLENMESİ,BAĞLI ÇALIŞAN AVUKATLARIN GEREK EKONOMİK VE GEREKSE ÖZLÜK HAKLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ,KAMU HİZMETİ VEREN AVUKATLARIN YEŞİL PASAPORT HAKKINA SAHİP OLMASI VE MESLEĞE İLK KEZ BAŞLAYAN GENÇ AVUKATLAR İÇİN VERGİ İNDİRİMİ YAPILMASI GEREKMEKTEDİR.

 

MEVCUT ADLİYE BİNAMIZIN YETERSİZLİĞİ NEDENİ İLE YAPILAN ÇALIŞMALAR SONRASI YENİ ADLİYE BİNAMIZIN İNŞAATI BAŞLANMIŞ BULUNMAKTADIR.BU KONUDA BAŞARILI ÇALIŞMALARI KONUSUNDA BAROMUZ ÜYESİ MİLLETVEKİLİ AV.MEVLÜT AKGÜN, BAKANIMIZ KARAMAN MİLLETVEKİLİ LÜTFİ ELVAN VE BAŞSAVCIMIZ M.KEMAL ÇOKDİNÇ’e  TEŞEKKÜR EDİYORUM.

 

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM;

 

AVUKATLIK MESLEĞİNİN SORUNLARININ ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜĞÜ, YARGININ DEĞİŞİK YAPILARA BAĞLANDIĞI, DEMOKRATİK HUKUK DEVLETİNİN ZEDELENDİĞİ, GELECEĞE OLAN UMUTLARIMIZLA AVUKATLAR GÜNÜMÜZÜ KUTLARIZ.

 

                                                                                  KARAMAN BARO BAŞKANI

                                                                                   AV.BAYRAM ALİ BULUT

14.06.2024
AV. OKTAY YILMAZ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.